Laeva töökoht

Laeva töökoht oli tootmise suurde saali sisenedes esimene töökoht ja segadus, ebaefektiivsus, läbimõtlematus oli selles ruumi sisenedes kohe näha. Sai võetud ette laeva töökoha prandamine, mille tulemusena sai suurem waste elimineeritud. Kindlasti saab veel parendada aga suuremad probleemid sai elimineeritud! Kuidas siis käis laeva töökohas töötamine… Ei tea kust alustada, aga proovin… Peasaali sisenedes on just see töökoht ettevõtte visiitkaart ja see segadus mis sealt vastu vaatas oli suur. Ühtelgi tootel ega tootegrupil ei olnud oma kohta, kõik kärud lükati sinna kus vähegi ruumi oli. Kui hakati pakkima siis suurusjärk 15 minutit läks selleks, et aru saada kas kõik komplektisesse minevad tooted on üldse olemas või on midagi puudu. Enne kui said tööle hakata tuli töölaud välja kaevata sest süsteemitusest oli selle ette alati vähemalt 10 käru pooltoodetega lükatud mis segasid lauale ligi pääsemast. Enamalt jaolt tuli töö alustamiseks “kaevata” välja ka alused mis läheb vaja kompleteerimiseks ja need pandi kuhu jumal juhatas ja kus vähegi ruumi oli. Pärast komplekteerides käidi välja kaevatud alustelt tooteid paki kaupa toomas ja sageli tuli jätta alused 5-6m kaugusele töökohast, sest süsteemitus ei lubanud neid lähemale tuua. Läbipääsmatu oli ka paljudel päevadest pea läbikäigutee, sest laeva töökoht oli ääreni pooltoote ja tühjasid aluseid täis. Peatee läks täpselt risti läbi laeva pakkimiskoha mis taaskord pani pakkija liikuma üle peatee, mis langetab lisaks efektiivsusele ka tööõnnetuse riski. Murettekitav oli ka töölaud ise, milleks oli siis umbes 10 aastat vana ja narmendavate servadega vineerplaat, kust ikka aegajalt mõni laast jälle lahti tuli ja see prügikasti visati.

Eesmärgiks võtsin kõik eelnimetatud probleemid lahendada ja saime sellega minu arust ka kenasti hakkama. See projekt oli ka üks esimesi millega tahtsin näidata ülejäänud ettevõttele, kuidas on võimalik üks töökoht süstematiseerida ja kuidas on võimalik tööd teha nii, et sa ei pea midagi kaevama, vaid tuled töökohta ja hakkad tööle. Kogu töö hakkas pihta analüüsimisega, kus sai välja arvutatud kui palju on vaja pinda igale tühjale kliendi kärule, töölauale, pooltiidete täis ja tühjadele alustele ruumi, et seda jätkuks ka äärmuslikus olukorras. Paralleelselt mõtlesin läbi ka selle, kuidas peaks töökohas töö käima nii, et liikumisi oleks minimaalselt, sest nagu me teame siis klient jalutamise eest meile raha ei maksa. Veel vanas töökohast tegime uueks ka töölaua ning märgistasime ära kuidas peab sellel mis toode olema, et pakkimine oleks kõige efektiivsem, võttes aluseks tänaste kiireimate töötajatepooltoodete asetused. Peale analüüsimist oli teada vajaminevate alusekohtade arvud, ja töökohale kuluv pind, ning sai hakatud töökohta kolmemõõtmeliselt joonestama, et näha kas me üldse sellele pinnale ära mahume. Tulemuseks selgus, et mahume kenasti olemasolevale pinnale ära, kuid seda vaid siis kui suudame 3D joonisel kujutatu üks ühele tootmises ka rakendada. Kolmemõõtmeline joonis tõi just siin arenduses välja mitu objekti mis jäid seda arendust segama ja tänu sellele saime takustused õigel ajal eemaldatud enne muudatuse sisseviimist. Alustasime siis esmalt saali puhastamisega, et saada töökoht maha märkida. Kui saal sai puhtaks siis pesime põrandad ja märkisime maha jooned kuhu mis tüüpi alused tulema peaks ja kus on töökoht ning puhver ja tühjad alused. Peale Joonimist märkisime nii põrandale kui ka seintele toote nimetuse mis peaks just ette antud vahes olema.. Olles ka selle teinud panime paiga uue süstematiseeritud töölaua ja pooltoote poolikud alused, mis tagas kogu vajamineva tooraine olemasolu mitte kaugemal kui 2m.

Uus töökoht võeti kohe omaks ja juba varsti ei suudetud mõista kuidas varem oli võimalik tööd teha nii nagu seda tehti.

Tulemuseks 50% kiirem töökoht, visuaalselt kergesti ülevaatlik, kerge õppida töötama uuel inimesel, peatee on peale uut töökohta alti vaba.

Töökoht enne:

Tegevuskava ja planeerimine

Lao kärude analüütika

Töölaua süstematiseerimine ja vana narmendava plaadi vahetus

Töökoha joonestamine

Põranda kleebiste ettevalmistus ja tellimine

Töökoha sisseviimine

Valmis töökoht

 

LEAN manufacturing Timmitud tootmine

error: Sisu on autori kaitseall