Frotee maisnate markeerimine

Frotee masinatel oli varasemalt märgistatud toodete panemise asukohad töölauale “klassikalise” veekindla markeriga ja vabakäega joonistatult. Aru saamata, et selliste joonte kritseldamine masinatele viib selleni, et inimesed hakkavad ka tegelikult neid jooni järgima ja just sellele etteantud joonele tooteid paigutama. Just nii oli ka juhtunud selles majas. Samuti olid eelmised märkijad unustanud märgida Foltex masinale värvilise toote paigutamise asukoha. Mille tulemusena ei teadnud ka kogenenud töötajad, et masin suudab eristada ka värvilisi tooteid :). Ehk alati pandi värvilised ja valged suured froteed samasse kohta mille tulemusena aastaid neid teiselt poolt masinat taas sorteerides eraldati. Vega masinal oli märgitud kolme erineva toote asukohad joontega, kirja panemata mis toode kuhu peaks käima ja inimesed panid mälu järgi tooteid erinevatele kõrgustele. Kui asja analüüsisin ja märgistust muutma hakkasin siis selgus tõsiasi, et selles masinas ei peagi tooteid mingitele kõrgustele panema. Masin mõõdab ise tooteid ja tulenevalt toote eri pikkustest täis automaatselt paigutab tooteid erinevatesse pakkidesse. Vega masinatest ei olnud üldse kirjas kuhu joonele tuleb panna mis toode ja Foltexil olid eestikeelselt kirjas, kuid venekeeles olid vaid esimesed toodete tähed (markeriga), mida samuti keegi ei teadnud, et mis tähed need on masinal ja mida tähendavad.

Märgistamist välja töötates keskendusin maksimaaselt sellele, et see jääks arusaadavaks nii eestlasele, venelasele, kui ka vajadusel võõramaalasele. Selleks kasutasin markeerimiseks erinevaid värve mis viisin kokku erineva tootega. Eraldi panin masinale ja juhendi kus oli viidud kokku omakorda värv ja toote pilt mis aitas anda võõrkeelt rääkivale inimesele täieliku ülevaate kuhu peaks mis toote panema.  Näiteks oli toote ja värvi kokkuviimise kaardil oranzi värvi kõrval värviline frotee, millest sai siis järeldada, et masinal olevale oranzile joonele peab panema värvilised froteed. Et oleks eestlastele ja venelastele (põhi tööjõud) veel lisaks värvidele arusaadavus parem siis selleks sai pandud värvilistele märkidele peale ja täis sõnaga mis rätik sellesse värvi piirkonda tuleb panna. Toote panemise asukohta masinale ei märkinud enam peenikese joonega vaid need sai kustutatud ja värviliste märkidega märkisin piirkonna kuhu tuleb toode asetada. Teadlikult just märkisin piirkonna, et inimesed saaksid aru, et ei ole vaja toodet sättida täpselt mingile joonele vaid seda võib panna Foltex puhul 10cm vahemikku ja Vega puhul 30cm vahemikku.

Lõpptulemuseks oskame nüüd panna nelja erinevat toodet Foltex masinasse nii, et need saavad ka õigesti sorteeritud. Tooteid saab sisestada oluliselt kiiremini, sest ei pea ju tegelikult jälgima etteantud jooni kuhu toodet siiani pandi, vaid peame panema vahemikku mis annab võimaluse eksida.  Efektiivsuse tõus 10% tulenevalt mugavamast toote paigutamisest töölauale ja vähem sorteerimist tooteid pooltoodete alustele pannes. Vega puhul veel suurem efektiivsuse võit, sest kui enne pandi tooteid joontele siis tegelikult ei ole seda vaja, kuna masin mõõdab automaatselt toodete pikkuseid ja on täiesti ükskõik kuhu toote töölauale asetad :).

Pilte tehtud parendusest:

 

LEAN manufacturing Timmitud tootmine

error: Sisu on autori kaitseall